Mikor kijött az új Opencart 2.0 azonnal mindenki ráhasalt az újdonságra, mindenki elkezdte nyúzni a rendszert. Magam is átfutottam felületesen az egész rendszert egy rövid írás erejéig foglalkoztatott is, de mélységesen nem foglalkoztam vele igazán, elkönyveltem hogy kapott egy szép új design-t és itt ott egy két új feature-t. De még most sem igazán javaslom éles áruház ezen verzióra kiadni, mivel még mindig rettentő sok apró és nagyobb hiba jelentkezhet használatakor. Azonban egy új áruház elkészítésekor az a terv ötlött fel bennem, hogy mi lenne, ha mindkét verzióban elkészíteném az adott áruházat, rögtön két Opencart webshop-ot készítve.
A megfelelő modulokat mindkét verzióban beszereztem, a sablont is két külön verzióban töltöttem le. A dokumentációkat átnyálaztam és kezdhettem a telepítést.
Ami a motorháztető alatt van: Opencart 2.0
Első körben rögtön a legújabb verziót szedtem le és telepítettem az Opencartból, ami ma már ugye elavult, hiszen a napokban jött ki az új frissítés, ettől persze a régi rendszer még tökéletesen megy. Az installálás nem okoz túl nagy fejtörést, a design-en kívül szinte semmit nem változott az 1.5-ös vonalhoz képest. Next, next, adatok, next és kész.
Opencart 2.0 új fejlesztések :
- A modulok telepítésekor rögtön megjelent az első különbség. Ugyanis az Opencart 2-es verzióban már van modul telepítő. Ezen rész sajnos nálam még mindig kiverte a biztosítékot.Mert elsőre nem települt a modul, másodikra már azt jelezte, hogy telepítve van a modul. 3. nekifutásra települt, de a modulokat a régi hagyományos úton felmásoltam újra és láss csodát így a modul települt, és használható lett.
- A vqmod fájlok kezelésére ezentúl egy “módosítások” nevű menüpont hívja fel a figyelmünket, itt megtalálható minden vqmod fájlunk, de természetesen a régi vqmod manager is elérhető ha telepítjük.
- Ami viszont gyökeres változás és ezt biztosan sokan fogják szeretni az az, hogy a modulok helyét nem csak a szokványos top és bottom ill. left és right helyekre tudjuk elhelyezni. Hanem a Beállítások felületek menüpontban hozhatjuk létre a modul helyét. Ez a menüpont eddig is megvolt, csak sokan nem ismerték mire való.
- Az Opencart fejlesztői azonban a modulpozíciókat ebbe a felületi menüpontba szerkesztették be, ami így végre megkapja a maga méltó helyét, és persze végre értelme is lesz, nem pedig ákom-bákom találgassuk, hogy hol jelenik meg az a modul. Minden layout-on, tehát kategória vagy termék vagy főoldal layout-on mi határozzuk meg milyen modulok lehetnek kint.
- Minden terméknek meghatározhatjuk a Meta title részt. Ez egy egészen jó dolog, bár az automatizáltság örömét is oda tehették volna az admin felületre.
- A termék fotó feltöltést egy kicsit átgondolták, egyszerűbb és emellett persze jóval gyorsabb is lett a használata. De az egyszerűségnek ára van, nincs túl sok módosítási lehetőség, továbbá még mindig mókolni kell, hogy a fotó responsive legyen, tehát a fotó kisebbedjen és nagyítódjon ha az oldal más kijelzőn jelenik meg, vagy mobilon pl.
A nyelvi fordítások még nincsenek meg teljesen, ez szerintem az elkövetkező 1-2 hónapon belül biztosan kikristályosodik és addigra lesz egy teljes magyar nyelve az új Opencart-nak is.
Opencart 2.0 amin van mit javítani :
- Eddig a régi 1.5-ös verzióban ha egy modulban több “tab” is létezett, akkor azt a modulon belül tudtuk szerkeszteni, ez jó volt mert így egy modulhoz tartozó minden infót megkaphattunk egy helyen. De a 2-es verzióban ez sajnos a fő modul alatt lesz megtalálható. Ha 13db-ilyet hozunk létre, akkor 13 db+a fő modul lesz egymás alatt, ugye milyen szupi?
- Engem még mindig zavar, hogy a “rendezés” részt manuálisan kell meghatározni így sok modulnál számolgatni, mindig felülírni a számokat elég macerás.
- A Zónák még mindig csak lapozgatással szerkeszthetőek. Magyarország valahol a 15. oldalon található (100 zóna egy oldalon beállítással) és addig csak next, next, next.
- Ott van még a Meta Keywords oszlop. Fogalmam sincs mit keres még itt ez az öreg mező, mivel már régen semmi értelme.
- Továbbra is autocomplete minden kategória és hasonló termékek kiválasztása, ezt igazán egy kapcsolóval kikapcsolható állapotba hozhatták volna. Sokaknak bonyolult ez a működés.
Végkövetkeztetés 2.
Amikor elkezdjük életre hívni első Opencart 2.0-ás áruházunkat, akkor fogjuk megtapasztalni, hogy mi az amit átgondoltak és mi az amihez semmit nem nyúltak. Továbbra is megvannak a buta hibák és fejlesztő kezekért kiáltó problémák, de egy két ügyes modullal, amit innen-onnan össze lehet csipegetni alapvetően ezek is kiküszöbölhetőek, és akkor egy normális Opencart webáruházat készítettünk.
Amint az Opencart 2.0-ás áruház használatából új tapasztalatok érnek minket természetesen tovább bővítjük majd ezt a cikket….